top of page
חיפוש

התחילו להכין חמוצים ביתיים -זוהי פרוביוטיקה טבעית היעילה יותר מתוסף!


מיליארדי חיידקי המעי, נחשבים לנכס בריאותי לגופנו! חשובים למניעת מחלות רבות, לשיפור התגובה החיסונית כנגד וירוסים, לשיפור מצב הרוח ולמניעת השמנה. מהי פרוביוטיקה ומהי פרה-ביוטיקה? ומהם המזונות המספקים כמויות גדולות של פרוביוטיקה טבעית?


המעיים מכילים אוכלוסייה של מיליארדי חיידקים 'טובים' שהם חלק בלתי נפרד מהמעי ומהווים 1-2 ק"ג ממשקל הגוף. הם שומרים על בריאותו ותפקודו התקין, מסייעים בפירוק המזון שאיננו מסוגלים לפרק ובספיגתו, נחוצים לחילוף חומרים יעיל ומשתתפים בוויסות המשקל ובמניעת השמנה.


הם מייצרים ויטמינים(בעיקר ויטמיני B וויטמין K), מסייעים להפחתת רמות הורמון הסטרס (קורטיזול) ואף מסייעים לייצור חומרים משרי שינה כמו הורמון המלטונין והמוליך העצבי סרוטונין ומהווים חלק ממערכת החיסון של המעי הלוחמת בחיידקים גורמי מחלות. נמצא קשר בין החיידקים הטובים במעי שלנו לבין התגובה החיסונית לוירוסים – ככל שאוכלוסיית החיידקים יותר מאוזנת ובריאה, תגובת הגוף תהיה יעילה יותר.


לכל אדם סביבה חיידקית ייחודית ובדרך כלל היא יציבה, אך היא יכולה לעבור שינויים כתגובה לטיפול אנטיביוטי, מחלות, צריכת מזון מתועש ולחץ רגשי המשפיע על זרימת הדם למערכת העיכול, על תנועתיות המעי וגם על אוכלוסיית החיידקים. סביבה חיידקית שאינה מאוזנת עלולה לעודד התפרצות של אלרגיות ומחלות כרוניות.


עם התקדמות הגיל מתרחשים שינויים בהרכב החיידקים במעי הגורמים להפרעות עיכול כמו עצירות, שלשולים, כאבי בטן, נפיחות, גזים והשמנה. צריכת מזון טבעי, לא מתועש ותזונה צמחית עשירה בסיבים ממקורות שונים תעודד צמיחת חיידקים "טובים" מזנים שונים ותגביר את הישרדותם. החיידקים ה"טובים" מתחרים עם חיידקים גורמי מחלות, פטריות וטפילים שונים על ההיצמדות לדפנות המעיים ועל חומרי המזון, וכך מגבילים את פעילותם וכמותם.


מהי פרה -ביוטיקה?


חשוב ביותר לספק לחיידקים המועילים מזון כדי לעודד אותם להתרבות. המזון שלהם נקרא פרה – ביוטיקה הכולל סיבים תזונתיים ייחודיים המהווים מצע מזון לגידול חיידקי המעי. הסיבים הללו לא מעוכלים ע"י אנזימים ומגיעים בשלמותם למעי הגס ומזינים את אוכלוסיית החיידקים הקיימת. הפרה - ביוטיקה נמצאת באופן טבעי בחלב אם ואפשר למצוא אותה במזונות הבאים: בננות, תפוחי עץ, שום, בצל, דבש, כרישה, עולש, ארטישוק ירושלמי, אספרגוס, עלי חרדל, עלי חוביזה, אצות, שעועית, זרעי פשתן, פולי קקאו, שיפון, שעורה, שיבולת שועל וחיטה מלאה.


מהי פרוביוטיקה?


מתייחסת למזונות או תוספי תזונה המכילים חיידקים 'טובים'. המזונות העשירים בפרוביוטיקה הם מזונות המותססים על ידי חיידקים כגון: יוגורט ביו (מומלץ לקנות יוגורט אורגני לא ממותק או להכין בבית), קפיר, מוצרי סויה מסוימים (מיסו, טמפה, נאטו), אפונה ירוקה - בין המזונות העשירים בפרוביוטיקה המסייעת במניעת זיהומים. כרוב כבוש - עשיר בויטמינים יותר מאשר כרוב טרי (את הויטמינים הנוספים מייצרים חיידקים בתהליך הכבישה) ומלפפונים חמוצים והמיץ שלהם.


התהליך של תסיסת החיידקים הטובים יוצר סביבה חומצית קלה שלא מאפשרת לחיידקים גורמי מחלות להתקיים, בנוסף בתהליך התסיסה נוצרים חומצות שומן קצרות שרשרת ונוגדות דלקת הנחוצות להזנת הרירית של המעי הגס, מונעות מגורמי מחלה (וירוסים וחיידקים) לפגוע בגופנו ואף מקטינות את השכיחות להופעת סרטן המעי הגס.


תוחלת החיים של החיידק במעי לא עולה על 72 שעות, לכן חשוב לצרוך מזונות פרוביוטים מידי יום. במיוחד אם אתם סובלים מבעיות במערכת העיכול.


בעבר התססת מזונות הייתה הדרך העיקרית לשימור מזון. לצערנו תעשיית המזון משתמשת בחומרים משמרים ובטכנולוגיות שונות להאריך את חיי המדף של המזון, תהליכים אלו פוגעים משמעותית בערכם התזונתי של המזונות ובחיידקים הפרוביוטים. החומרים המשמרים מונעים התפתחותם של חיידקים במזון ומפריעים גם לאוכלוסיית החיידקים במעיים לשגשג.


הכי טוב שהמעיים ייצרו בעצמם חיידקים מהמזון, ככל שהתזונה שלנו תהיה מגוונת ועשירה במזונות המוזכרים, כך נקדם את צמיחתם של זנים רבים של חיידקים ידידותיים.

לעיתים יש צורך להוסיף פרוביוטיקה ופרה - ביוטיקה מתוסף תזונה במיוחד אם אתם סובלים מבעיות במערכת העיכול או נוטלים אנטיביוטיקה שאינה מבחינה בין חיידק ידידותי לחיידק הגורם למחלה ומקטינה את אוכלוסיית החיידקים במעי. ההבדל בין תוספי התזונה הרבים הוא בכמות החיידקים ובהרכב זני החיידקים. זכרו שתוסף פרוביוטי לא יהיה יעיל בכל מצב!


אז התחילו להקפיד על הוספת המזונות הפרוביוטים לתפריט ואף להכין בבית פרוביוטיקה טבעית(כמו חמוצים ביתיים או יוגורט ביתי) זה יעיל יותר מתוסף ומאפשר לחיידקים הרצויים לגדול באופן מאוזן וטוב. כל מזון חדש שתוסיפו ישפיע ויסייע להגדיל ולגוון את אוכלוסיית החיידקים הטובים שישפרו את תפקודה של המערכת החיסונית.

Comments


bottom of page